«Питання створення «Огляду сектору кібербезпеки України»» Аналітична записка Національний інститут стратегічних досліджень

Перший має необхідні можливості збору та узагальнення даних з основних органів державної влади та ключових суб’єктів кібербезпеки держави. НІСД може виступити майданчиком для обговорень зазначених питань з боку науковців, громадських організацій та приватних структур. Організаціям варто дивитися на кілька кроків уперед, а не на миттєві рішення – наприклад, проведення тесту на проникнення замість побудови систему управління вразливостями. Україна була втягнута у кібервійну ще у 2014 році під час окупації Криму та частини Донбасу. Відтоді наша країна стала полігоном, де випробовували нові зразки кіберзброї. Підтвердженням тому стали атаки на систему голосування у 2014, Black Energy у 2015 проти трьох Обленерго, всім відомий NotPetya у 2017, атаки на більше ніж 70 державних інформаційних ресурсів у січні 2022 року стали найвідомішими випадками кібервійни проти України. Дані про потенціал, чисельність чи завдання китайських кібервійськ практично відсутні.

Актуальна інформація про розробки в сфері кібербезпеки

В ЄС впровадження аналогічної Директиви про радіообладнання було відкладено до 2025 року. Однак подібні ініціативи точно будуть входити до порядку денного урядових агенцій та визначати новітні тренди кібербезпеки у 2024 році. Кількість жертв ransomware-атак, наведена у звіті Black Kite в березні 2023 року, майже вдвічі перевищила кількість, наведену роком раніше. За даними ThreatLabz, у 2023 році кількість задокументованих ransomware-атак виросла на 37%. Як свідчить звіт SonicWall цього року загальна кількість кібератак зросла на 2% у порівнянні з 2022 роком – зафіксовано близько 5,5 млрд епізодів.

Українські військові починають використовувати ШІ для автоматичного аналізу великого обсягу даних, таких як супутникові зображення, звукові записи або відеозаписи. Це може допомогти в розробці детальної картини обстановки та спрямувати військові дії. У найближчому майбутньому ШІ може бути використаний для розвитку засобів боротьби з кібератаками та аналізу кіберзагроз. Усі революційні технології, що змінюють світ, несуть у собі ризики, як наявні, так і приховані.

Що потрібно знати бізнесу про кібербезпеку у 2023 році

Так, наприклад, 23 грудня 2015 року російським зловмисникам вдалось успішно атакувати комп’ютерні системи управління в диспетчерській «Прикарпаттяобленерго» та вимкнули близько 30 підстанцій, залишивши близько 230 тисяч мешканців без світла протягом однієї-шести годин. Ця атака стала першою у світі підтвердженою атакою, спрямованою на виведення з ладу енергосистеми. Підтримка кібербезпеки в ландшафті загроз, який постійно змінюється, є першорядним завданням усіх організацій. Використання готових рішень (антивірусне програмне забезпечення, брандмауер) не може забезпечити 100% захист, що підтверджує актуальність створення корпоративної системи кібербезпеки. Апарату РНБО України розглянути доцільність розробки та створення «Огляду сектору кібербезпеки України», в якому буде дано аналіз поточного стану кібербезпекової сфери України, її реального ресурсного потенціалу, а також шляхів оптимізації кібербезпекового сектору. Розуміючи, що суспільно-економічне середовище надзвичайно динамічне мають бути запропоновані і альтернативні стратегії досягнення ключових цілей. В тому числі, як за умов збільшення фінансування та ресурсів, так і при їх зменшенні чи взагалі в умовах воєнного часу.

Сам по собі блокчейн пропонує безпечну архітектуру збереження та передачі даних, адже базується на принципах криптографії, децентралізації та консенсусу. Будь ласка, допоможіть удосконалити цю статтю, додавши посилання на надійні (авторитетні) джерела. Зверніться на сторінку обговорення за поясненнями та допоможіть виправити недоліки. Ця стаття потребує додаткових посилань на джерела для поліпшення її перевірності. Кібербезпека // Словник військових термінів та скорочень (абревіатур) / Воєнно-наукове управління Генерального штабу Збройних сил України, 2020. Ці технології допомагають фахівцям з даних проводити аналіз, будувати прогнози… 6.Визначення найбільш перспективних альтернативних стратегій досягнення поставлених завдань.

Комп’ютерна криміналістика та аналіз даних

Сучасна кібервійна створила можливості напрацювати новітні ідеї, та отримати кошти для їх втілення. Вже найближчим часом мають бути здійснені практичні кроки задля вирішення термінологічних проблеми в сфері кібербезпеки. Першочерговим завданням є створення за участю зацікавлених відомств базового https://www.05366.com.ua/list/430626 документу із визначеннями основних понять в кібербезпековій сфері – „кіберпростір”, „кібербезпека”, „кібератака”, „кібернапад”, „кіберзахист”, „кібертероризм”, „кіберзлочин”. Координаційною структурою в даному процесі міг би виступити Національний інститут стратегічних досліджень.

Infamous Chisel, найімовірніше, використовували для викрадення конфіденційної військової інформації. Розробку шкідливого застосунку у британському оборонному відомстві приписують спеціалістами Головного центру спеціальних технологій ГРУ Генерального штабу РФ. За даними USAID, 70% компаній в Україні за останні роки зіштовхнулися з проблемами у сфері кібербезпеки. Ця проблема стає все гострішою з роками, тому світу потрібні якісні кадри у сфері кіберзахисту. За прогнозами Cybersecurity Ventures, у 2025 році очікується до 3,5 мільйонів незаповнених вакансій у сфері кібербезпеки. Сучасний світ, кожен із нас і суспільство загалом сильно залежить від технологій, і така залежність триватиме. Кількість користувачів, пристроїв, програм, що постійно зростає, збільшується потік даних, зокрема секретних або конфіденційних даних, являє собою особливий інтерес для кіберзлочинців.

Про План реалізації Стратегії кібербезпеки України

Наприклад, у 2016 в Одесі на конференції Black Sea Summit вперше в Україні людині вживили чип у руку, якою він міг оплачувати рахунки, як банківською картою. Також в останні роки набуває популярності імплантація чипів, які б замінювали ключі, карти, ідентифікаційні дані. Так, наприклад, в 2019 році проект «xNT» почав розсилку покупцям чипів для імплантації в руку. Відповідно, все більше зростає загроза, що кібератаки можуть торкнутися фізичного стану людини. За даними фахівців компанії InDevLab — більш ніж 90 % взломів відбувається саме завдяки соціальній інженерії. Це відбувається через те що хакери намагаються залякати людину чи створити такі обставини за яких у людини є обмежений час на роздуми і потрібно здійснити якусь дію, наприклад перерахувати кошти на зазначений рахунок.